Ministerul Mediului a anuntat „Rabla pentru sobe”, un program prin care se doreste inlocuirea sobelor vechi, neperformante, cu unele noi.
Fiecare beneficiar va putea sa primeasca de la stat maxim 10.000 lei pentru inlocuirea sobelor vechi din casa. Este nevoie si de o contributie individuala de 30% din totalul costurilor. Restul de 70% este acoperit de stat, prin acest program.
Bugetul total pentru acest program a fost stabilit la 500 de milioane de lei.
Conform datelor statistice o jumatate din gospodariile din Romania se incalzesc cu lemne de foc, adica circa 3,5 milioane. Cea mai mare problema insa e reprezentata de randamentul scazut al acestor sobe, care este undeva la 30% in medie.
„Cu alte cuvinte, 30% dintr-un buştean pus pe foc se transformă în căldură, restul se transformă în fum şi în poluare”, a precizat ministrul Mediului.
O persoana va putea beneficia doar o data pentru aceasta finantare, iar sobele care vor fi achizitionate vor trebui sa fie de minim 8 kw si maxim 35 kw.
Banii se vor acorda prin intermediul primariilor. Conform datelor preliminare, primii care se vor putea inscrie vor fi cei din zonele montane.
Conditii de eligibilitate
- persoana care solicita sprijinul sa fie si proprietarul imobilului;
- domiciliul beneficiarului trebuie sa fie acelasi cu imobilul unde se doreste schimbarea sobei;
- imobilul nu trebuie sa fie afectat de sarcini in favoarea unei persoane juridice;
- beneficiarul nu trebuie sa aiba datorii la stat;
In program se accepta achizitionarea de sobe, termosobe, șeminee sau termoșeminee.
Citeste si: Sobe canadiene: randament maxim, dintr-un minim de resurse


